اعضای هیات علمی

بازگشت

طرح درس مشاوره با سالمندان

دانشگاه شهید چمران اهواز

طرح درس : مشاوره با سالمندان

نیمسال دوم : 99-1398

دوره : کارشناسی ارشد مشاوره مشاوره توانبخشی

تعداد واحد : 1+1

زمان تشکیل کلاس : دوشنبه ساعت 16-18

استاد درس : دکتر رضا خجسته مهر

مرتبه استادی : استاد تمام گروه مشاوره

توصیف درس : تمرکز اساسی این درس اساساً برموارد ذیل است:

کیفیت زندگی سالمندان

مصاحبه با سالمندان

کیفیت خواب سالمندان

مبانی روانشناسی سالمندی

آثار بیولوزیکی و فیزیولوزیکی رفتار سالمندان

فرایند های روانی اجتماعی سالمندان

جایگاه سالمندان در فرهنگ ها و دیدگاه های اعتقادی جوامع مختلف

مشکلات جسمانی، روانی  و اجتماعی سالمندان

اهمیت و ضرورت مشاوره با سالمندان

رویکرد های مشاوره و رواندرمانی سالمندان

اهداف عمده درس :

آشنایی دانشجویان با ویژگی های سالمندان و تغییر زندگی سالمندی و شناخت مشکلات و مسائل آن و نحوه کمک به آنان. از دانشجو انتظار میرود پس از گذزاندن این درس بتواند با سالمندان مشاوره اثربخش داشته باشد.

رفتار ورودی : از دانشجویان انتظار می رود پیش از شروع این درس با اصطلاح شناسی این درس آشنایی داشته باشند. آگاهی دانشجویان از اهداف و انتظارات از دیگر رفتارهای ورودی این درس است

روش تدریس : در این درس از روش پرسش و پاسخ و بحث گروهی استفاده می شود.

حضور و شرکت در کلاس : همه دانشجویان ملزم به شرکت در کلاس درس هستند. خواندن مطالب درسی قبل از جلسه کلاس و شرکت در بحث های کلاسی الزام آور است و نقش اساسی درارزیابی عملکرد دانشجو دارد.

شیوه ارزیابی دانشجو

نمره

تکلیف

4

1-حضور در کلاس

5

2-شرکت در بحث های گروهی و ارائه

6

3-گزارش شفاهی مصاحبه با سه نفر سالمند و ارائه کتبی این گزارش به استاد درس

5

4-امتحان پایان ترم

20

نمره کل :

 

 

 

 

 

 

برنامه زمانی، عناوین و شیوه تدریس در جدول زیر آمده است.

 

گزارش برگزاری جلسات مشاوره با سالمندان- نیمسال تحصیلی دوم سال 98-99

روش تدریس

عنوان جلسه

تاریخ برگزاری جلسات

شماره جلسات

حضوری و ارائه ی مباحث توسط استاد

آشنایی با مقدمات مشاوره سالمندی و شرح وظایف و تکالیف

13/11/1398

1

حضوری و تدریس با روش پرسش و پاسخ و ارائه ی دانش جویان با استفاده از پاورپوینت

آشنایی با روش های دستیابی به اطلاعات در مباحث سالمندی

20/11/1398

2

حضوری و پرسش و پاسخ و ارائه همراه با پاورپوینت مربوطه

معرفی پایگاه های اطلاعاتی داخلی و نحوه ی ثبت نام در آنها و ارائه ی سرفصل دروس توانبخشی و مشاوره سالمندی

27/11/1398

3

حضوری و ارائه با استفاده از پاورپوینت و پرسش و پاسخ با مشارکت دانش جویان

مصاحبه ی بالینی با سالمندان

4/12/1398

4

عدم برگزاری کلاس به علت عدم حضور دانش جویان در شرایط شیوع کرونا

-

11/12/1398

5

آنلاین و ارائه ی پاورپوینت پرسش و پاسخ با مشارکت دانش جویان

ارائه ی چارچوب مصاحبه ی بالینی با سالمندان

24/1/1399

6

آنلاین و ارائه ی پاورپوینت مربوطه پرسش و پاسخ از دانش جویان و تحلیل مباحث

ادامه ارائه ی روش مصاحبه بالینی و تشخیصی با سالمندان

31/1/1399

7

آنلاین و ارائه ی پاورپوینت مربوطه و پرسش و پاسخ از دانش جویان و تحلیل مباحث

ارائه ی مقاله ی لاتین کیفیت زندگی و سطح عملکرد و رابطه ی آن ها با اختلالات روانی و جسمانی

7/2/1399

8

آنلاین و ارائه ی پاورپوینت همراه با پرسش و پاسخ از دانش جویان و تحلیل مباحث

بررسی ابزار ارزیابی ناتوانی و مصاحبه تشخیصی بین المللی و کیفیت زندگی

14/2/1399

9

آنلاین و ارائه ی پاورپوینت همراه با پرسش و پاسخ از دانش جویان و تحلیل مباحث

بررسی اختلالات روانی و جسمانی و متغیرهای جمعیت شناختی مرتبط با کیفیت زندگی در سالمندان و ارائه ی مصاحبه ی تشخیصی بین المللی

28/2/1399

10

آنلاین و ارائه ی پاورپوینت و پرسش و پاسخ و تحلیل مباحث

تحلیل بحث و نتیجه گیری مقاله ی لاتین کیفیت زندگی

9/3/1399

11

آنلاین و ارائه ی پاورپوینت و پرسش و پاسخ و تحلیل مباحث

بررسی مصاحبه ی بالینی بر اساس منابع جدید لاتین

11/3/1399

12

آنلاین و ارائه ی پاورپوینت و پرسش و پاسخ و تحلیل مباحث

ادامه ی مبحث مصاحبه ی بالینی اختلالات روانی

18/3/1399

13

آنلاین و ارائه ی پاورپوینت و پرسش و پاسخ و تحلیل مباحث

بررسی کیفیت خواب در سالمندان و مسائل آن

1/4/1399

14

آنلاین  و ارائه ی پاورپوینت و پرسش و پاسخ و تحلیل مباحث

مرور نهایی بر مباحث سالمندان و بررسی اختلالات روانی مرتبط با کیفیت خواب

2/4/1399

15

 

منبع درس :

1-Mohlman .j ,Rutgers.Clinical Interviewing with older adults( 2012). Cognitive and Behavioral Practice,  89-100.

2-grassi et al. Quality of life,level of functioning and its ralationship with mental and physical disorders in the elderly:results from the MentDis-ICF65+ study 2020. Health and quality of life out comes,18(1). https://doi.org/10.1186/s12955-020-01310-6

3-Ning li,Guangming xu,gong chen, xiaoying zheng. Sleep quality among chinese elderly 2019. Archives of Gerontology and Geriatics journal.

 

-4کتاب اصول و فنون راهنمایی و مشاوره ی سالمندان تالیف حسن عبدالله زاده و حسین زارع.
 

دانشگاه شهید چمران اهواز

طرح درس : مشاوره با سالمندان

نیمسال دوم : 99-1398

دوره : کارشناسی ارشد مشاوره مشاوره توانبخشی

تعداد واحد : 1+1

زمان تشکیل کلاس : دوشنبه ساعت 16-18

استاد درس : دکتر رضا خجسته مهر

مرتبه استادی : استاد تمام گروه مشاوره

توصیف درس : تمرکز اساسی این درس اساساً برموارد ذیل است:

کیفیت زندگی سالمندان

مصاحبه با سالمندان

کیفیت خواب سالمندان

مبانی روانشناسی سالمندی

آثار بیولوزیکی و فیزیولوزیکی رفتار سالمندان

فرایند های روانی اجتماعی سالمندان

جایگاه سالمندان در فرهنگ ها و دیدگاه های اعتقادی جوامع مختلف

مشکلات جسمانی، روانی  و اجتماعی سالمندان

اهمیت و ضرورت مشاوره با سالمندان

رویکرد های مشاوره و رواندرمانی سالمندان

اهداف عمده درس :

آشنایی دانشجویان با ویژگی های سالمندان و تغییر زندگی سالمندی و شناخت مشکلات و مسائل آن و نحوه کمک به آنان. از دانشجو انتظار میرود پس از گذزاندن این درس بتواند با سالمندان مشاوره اثربخش داشته باشد.

رفتار ورودی : از دانشجویان انتظار می رود پیش از شروع این درس با اصطلاح شناسی این درس آشنایی داشته باشند. آگاهی دانشجویان از اهداف و انتظارات از دیگر رفتارهای ورودی این درس است

روش تدریس : در این درس از روش پرسش و پاسخ و بحث گروهی استفاده می شود.

حضور و شرکت در کلاس : همه دانشجویان ملزم به شرکت در کلاس درس هستند. خواندن مطالب درسی قبل از جلسه کلاس و شرکت در بحث های کلاسی الزام آور است و نقش اساسی درارزیابی عملکرد دانشجو دارد.

شیوه ارزیابی دانشجو

نمره

تکلیف

4

1-حضور در کلاس

5

2-شرکت در بحث های گروهی و ارائه

6

3-گزارش شفاهی مصاحبه با سه نفر سالمند و ارائه کتبی این گزارش به استاد درس

5

4-امتحان پایان ترم

20

نمره کل :

 

 

 

 

 

 

برنامه زمانی، عناوین و شیوه تدریس در جدول زیر آمده است.

 

گزارش برگزاری جلسات مشاوره با سالمندان- نیمسال تحصیلی دوم سال 98-99

روش تدریس

عنوان جلسه

تاریخ برگزاری جلسات

شماره جلسات

حضوری و ارائه ی مباحث توسط استاد

آشنایی با مقدمات مشاوره سالمندی و شرح وظایف و تکالیف

13/11/1398

1

حضوری و تدریس با روش پرسش و پاسخ و ارائه ی دانش جویان با استفاده از پاورپوینت

آشنایی با روش های دستیابی به اطلاعات در مباحث سالمندی

20/11/1398

2

حضوری و پرسش و پاسخ و ارائه همراه با پاورپوینت مربوطه

معرفی پایگاه های اطلاعاتی داخلی و نحوه ی ثبت نام در آنها و ارائه ی سرفصل دروس توانبخشی و مشاوره سالمندی

27/11/1398

3

حضوری و ارائه با استفاده از پاورپوینت و پرسش و پاسخ با مشارکت دانش جویان

مصاحبه ی بالینی با سالمندان

4/12/1398

4

عدم برگزاری کلاس به علت عدم حضور دانش جویان در شرایط شیوع کرونا

-

11/12/1398

5

آنلاین و ارائه ی پاورپوینت پرسش و پاسخ با مشارکت دانش جویان

ارائه ی چارچوب مصاحبه ی بالینی با سالمندان

24/1/1399

6

آنلاین و ارائه ی پاورپوینت مربوطه پرسش و پاسخ از دانش جویان و تحلیل مباحث

ادامه ارائه ی روش مصاحبه بالینی و تشخیصی با سالمندان

31/1/1399

7

آنلاین و ارائه ی پاورپوینت مربوطه و پرسش و پاسخ از دانش جویان و تحلیل مباحث

ارائه ی مقاله ی لاتین کیفیت زندگی و سطح عملکرد و رابطه ی آن ها با اختلالات روانی و جسمانی

7/2/1399

8

آنلاین و ارائه ی پاورپوینت همراه با پرسش و پاسخ از دانش جویان و تحلیل مباحث

بررسی ابزار ارزیابی ناتوانی و مصاحبه تشخیصی بین المللی و کیفیت زندگی

14/2/1399

9

آنلاین و ارائه ی پاورپوینت همراه با پرسش و پاسخ از دانش جویان و تحلیل مباحث

بررسی اختلالات روانی و جسمانی و متغیرهای جمعیت شناختی مرتبط با کیفیت زندگی در سالمندان و ارائه ی مصاحبه ی تشخیصی بین المللی

28/2/1399

10

آنلاین و ارائه ی پاورپوینت و پرسش و پاسخ و تحلیل مباحث

تحلیل بحث و نتیجه گیری مقاله ی لاتین کیفیت زندگی

9/3/1399

11

آنلاین و ارائه ی پاورپوینت و پرسش و پاسخ و تحلیل مباحث

بررسی مصاحبه ی بالینی بر اساس منابع جدید لاتین

11/3/1399

12

آنلاین و ارائه ی پاورپوینت و پرسش و پاسخ و تحلیل مباحث

ادامه ی مبحث مصاحبه ی بالینی اختلالات روانی

18/3/1399

13

آنلاین و ارائه ی پاورپوینت و پرسش و پاسخ و تحلیل مباحث

بررسی کیفیت خواب در سالمندان و مسائل آن

1/4/1399

14

آنلاین  و ارائه ی پاورپوینت و پرسش و پاسخ و تحلیل مباحث

مرور نهایی بر مباحث سالمندان و بررسی اختلالات روانی مرتبط با کیفیت خواب

2/4/1399

15

 

منبع درس :

1-Mohlman .j ,Rutgers.Clinical Interviewing with older adults( 2012). Cognitive and Behavioral Practice,  89-100.

2-grassi et al. Quality of life,level of functioning and its ralationship with mental and physical disorders in the elderly:results from the MentDis-ICF65+ study 2020. Health and quality of life out comes,18(1). https://doi.org/10.1186/s12955-020-01310-6

3-Ning li,Guangming xu,gong chen, xiaoying zheng. Sleep quality among chinese elderly 2019. Archives of Gerontology and Geriatics journal.

 

-4کتاب اصول و فنون راهنمایی و مشاوره ی سالمندان تالیف حسن عبدالله زاده و حسین زارع.